Індекс «Виробники пластикових відходів» ідентифікував тих, хто спричиняє кліматичну кризу своїм виробництвом первинних полімерів
Джерело інформації: The Guardian
Новий звіт підкреслює, що двадцять компаній є відповідальними за виробництво більше половини відходів з одноразового пластику у світі, сприяючи кліматичній кризі та створюючи екологічну катастрофу.
Згідно з новим всебічним аналізом, серед світових компаній, які відповідальні за 55% світових пластикових відходів, є як державні, так і транснаціональні корпорації, зокрема нафтогазові гіганти й хімічні компанії.
Індекс «Виробники пластикових відходів» вперше показав ті компанії, що виробляють полімери, які потім стають пластиковими відходами, такими як медичні маски, пластикові пакети та пляшки, які наприкінці свого короткого життєвого циклу забруднюють океани, спалюються або скидаються на звалища.
Цей індекс також демонструє, що Австралія очолює перелік країн, які виробляють найбільшу кількість одноразових пластикових відходів на душу населення, випереджаючи США, Південну Корею та Великобританію.
Корпорації успішно продавали образ світлого майбутнього, де 100% пластикового сміття чудовим чином повертається в корисний оборот. NPR розкопали внутрішні документи, які свідчать: в індустрії з самого початку знали, що в переробка в таких масштабах – це утопія.
Однак цей трюк дозволив відбити «антипластикову» хвилю на початку 90-х і в подальшому працював як індульгенція для споживачів, сприяючи продажу.
ExxonMobil – найбільший виробник відходів з одноразового пластику у світі
ExxonMobil – найбільший виробник відходів з одноразового пластику у світі, його частка у світовому забрудненні пластиком – 5,9 мільйонів тонн, такий висновок надає аналіз, проведений фондом Minderoo Foundation з Австралії, Wood Mackenzie, Лондонською школою економіки та Стокгольмським інститутом навколишнього середовища. Dow – найбільша хімічна компанія у світі, яка розташована в США, створила 5,5 мільйонів тонн пластикових відходів, а китайське нафтогазове підприємство Sinopec створило 5,3 мільйони тонн.
Одинадцять з цих компаній розташовані в Азії, чотири — в Європі, три — в Північній Америці, одна — в Латинській Америці й одна — на Близькому Сході. Їхнє виробництво пластику фінансується провідними банками, головними з яких є Barclays, HSBC, Bank of America, Citigroup та JPMorgan Chase.
Аналіз демонструє, що величезні обсяги пластикових відходів 20 найбільших світових компаній становлять більшу частину зі 130 мільйонів метричних тонн одноразового пластику, викинутого у 2019 році.
Одноразовий пластик виробляється майже виключно з викопного палива, і це призводить до кліматичної кризи
Оскільки його переробити найскладніше за все, він зрештою створює гори сміття в усьому світі. Щорічно у світі переробляється лише 10-15% одноразового пластику.
Такий новітній погляд на проблему висвітлює, що лише маленька кількість нафтохімічних компаній та їхніх спонсорів продукують майже всі відходи з одноразового пластику у світі.
Захисник навколишнього середовища та колишній віце-президент США Альберт Гор зазначив, що аналіз показав, як компанії, що займаються викопним паливом, поспішають перейти на виробництво пластику, оскільки два з їхніх основних ринків – транспорт і виробництво електроенергії – відмовляються від вуглеводнів.
«Оскільки більша частина пластику виробляється з нафти та газу, виробництво і споживання пластику стає істотним фактором кліматичної кризи». – сказав Гор.
«До того ж пластикові відходи, особливо від одноразового пластику, накопичуються на звалищах, вздовж узбіч доріг і в річках, які несуть велику кількість пластику в океан».
Криза пластикових відходів наростає з кожним роком. У наступні п’ять років світові потужності з виробництва первинних полімерів для одноразового пластику можуть зрости більш ніж на 30%.
Очікується, що до 2050 року на пластик припадатиме 5-10% викидів парникових газів.
«Екологічна катастрофа вже поруч: велика частина відходів з одноразового пластику почне забруднювати країни, що розвиваються та мають погані системи управління відходами». – зазначають автори звіту. – «Прогнозований темп зростання постачання цих первинних полімерів… швидше за все залишить нові циркулярні моделі виробництва та повторного використання збитковими без нормативного стимулювання».
У звіті зазначено, що в пластиковій індустрії в усьому світі протягом десятиліть дозволялося працювати з мінімальним регулюванням і обмеженою прозорістю. Ці компанії є джерелом пластикової кризи: їхнє виробництво первинних полімерів з нафти, газу та вугільної сировини робить вічним процес виробництва пластику за принципом «взяти-зробити-викинути».
Звіт також демонструє, що це підриває перехід до циркулярної економіки, зокрема виробництво перероблених полімерів з пластикових відходів, повторне використання пластику і використання матеріалів-замінників. У 2019 році лише 2% одноразового пластику було виготовлено з перероблених полімерів.
«Забруднення пластиком – одна з найбільших і найсерйозніших загроз, з якими стикається наша планета. – сказав доктор Ендрю Форест, голова Minderoo Foundation. – За прогнозами, ситуація погіршиться, і ми просто не можемо дозволити цим виробникам пластику, отриманого з викопного палива, продовжувати те, що вони роблять, без контролю. З огляду на те, що наші океани задихаються, і пластик впливає на наше здоров’я, нам необхідно побачити рішуче втручання виробників, урядів і фінансового світу для розірвання порочного кола цієї бездіяльності».
ProМусор
ProМусор