Новини

Україна

Waste Management 2018. День перший.

ProМусор

02 Жовтня 2018

494

Trigger

2 жовтня у рамках Waste Management 2018 пройшла панельна дискусія «Перспективи переробки відходів у контексті економіки замкнутого циклу»

Питання дискусії:

  1. Національна стратегія і Національний План поводження з відходами – це вирішення проблем відходів в Україні або чергова нездійсненне проблема для галузі?
  2. Проблеми регулювання діяльності великих промислових підприємств по поводженню з відходами. Відсутність відповідної постанови Кабінету Міністрів, повільне впровадження системи електронних дозволів
  3. Коли в Україні реально запрацює сортування відходів? Чому одні компанії вже заробляють на цьому ринку, а інші не бачать в ньому перспектив?
  4. Чи є майбутнє у технології сміттєспалювання в українських умовах? Чи існує компроміс з глибокою переробкою відходів?

В дискусії взяли участь:

  1. Барінов Максим Олександрович, Начальник Управління благоустрою територій та комунального обслуговування, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України
  2. Семенець Олександр Степанович, Заступник директора департаменту екологічної безпеки та поводження з відходами, Міністерство екології та природних ресурсів України
  3. Кострикін Олег Валерійович, Начальник управління з питань формування та реалізації державної політики у сфері поводження з побутовими відходами, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП)
  4. Запаскін Максим Романович, Голова комісії з питань екології, водних ресурсів, природокористування, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій, Київська обласна рада
  5. Валов Олег Володимирович, Заступник голови, Тернопільська ОДА
  6. Киреєва Вікторія Станіславівна, Директор департаменту екології та природних ресурсів, Київська ОДА
  7. Стрілець Руслан Олександрович, Директор Департаменту екології та природних ресурсів, Днiпропетровська ОДА
  8. Гречаник Руслан Мар’янович, Директор департаменту екології та природних ресурсів, Львівська ОДА

Дискусія підняла рід питань

Відсутня достовірна інформація про кількість полігонів, об’єм відходів, які формуються та захоронюються. Існує необхідність створення баз даних та реєстрів.

Немає достовірної інформації про кількість полігонів та об’єм відходів. Національною стратегією передбачено створення цієї інформаційної системи.

Барінов Максим Олександрович, Начальник Управління благоустрою територій та комунального обслуговування, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Низький тариф на захоронення відходів, що робить вивезення відходів на звалище або полігон вигідним у порівнянні із різними методами сортування, переробки та утилізації.

Полігон, який встановив тариф 70 грн за тону відходів та використовує заходи щодо запобігання негативного впливу на навколишнє середовище вступає у цінову конкуренцію із сусіднім напівлегальним звалищем, який приймає відходи по 20-40 грн за тону і ніщо не робить. Гарантія доставки відходів на цей полігон примарна. Не є ціль підвищити тариф, а встановити економічно обґрунтований тариф за всі заходи, які повинні бути здійснені на полігоні.

Кострикін Олег Валерійович, Начальник управління з питань формування та реалізації державної політики у сфері поводження з побутовими відходами, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Реального стану накопичення відходів в Україні немає. Ми не знаємо, що показати інвестору.

Валов Олег Володимирович, Заступник голови, Тернопільська ОДА.

Відсутність чітких норм у сфері поводження з відходами, на які органи місцевого самоврядування можуть опиратись та створювати власні концепції поводження з відходами.

На законодавчому рівні не можуть запрацювати концепції щодо поводження з відходами, якщо немає прозорої процедури їх впровадження. Не можна очікувати прогрес, якщо не буде хоч один реальний успішний проект та гарантії держави.

Запаскін Максим Романович, Голова комісії з питань екології, водних ресурсів, природокористування, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій, Київська обласна рада.

Відсутність відповідальності за порушення екологічного законодавства.

Як змусити мера або сільську голову? Якщо обласна адміністрація повинна створити концепцію, вона має її зробити. Людей тільки спочатку треба просити і домовлятись з ними, а далі застосовувати штрафні санкції, як це прописано. Спершу інформувати, потім штрафувати. Цим треба займатись. Треба напрацювати спільну нормативну базу. Чітко установити, хто за що відповідає.

Валов Олег Володимирович Заступник голови, Тернопільська ОДА.

Відповідальності виконавчої влади на всіх рівнях.

Ми не повинні створювати правила, які не будуть працювати. Коли ми писали свою стратегію, то у першу чергу ми проаналізували все, що в нас є: того, хто створює відходи, скільки і як цей ринок далі можна створювати. Робота на місцях – це створювати ринок разом з центральним органом. У місті Зеленодольск ми розповіли, як ми це робили. Через півтора року все, що можна купити, відсортовується, інше – на полігон. У селі Волоське ми завжди боролись із спалюванням листя. Громадською думкою ми зробили так, що тепер ніхто не спалює, а якщо таке трапляється, того осуджують, викликають дільничного та штрафують. У Японії нам дві неділі розповідали, як вони встановлювали систему поводження з відходами з 70-х років. На питання а як довго и яка методологія роботи із населенням, вони відповіли, що 40% ресурсів вони витратили на роботу з ним.
Ми потребуємо документів та грамотної Національної стратегії, яку буде сприймати населення.

Стрілець Руслан Олександрович, Директор Департаменту екології та природних ресурсів, Днiпропетровська ОДА.

Низький рівень екологічної освіти населення та довіри до влади.

Питання прозорості. Населення повинно розуміти, що буде відбуватись. Далі послідовність дій, питання контролю та довіри до влади на всіх рівнях.

Барінов Максим Олександрович, Начальник Управління благоустрою територій та комунального обслуговування, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Після дискусії українські та закордонні компанії представляли власні рішення у сфері роздільного сбору, вивезення, сортування та переробки відходів. Повний список представлених рішень можна подивитись на сайті Waste Management 2018.

 

ProМусор

ProМусор