Статті

Операції

Waste to Energy та європейський Зелений Курс

ProМусор

03 Липня 2020

581

Trigger

Цілі у сфері клімату та сталого розвитку стали новим сенсом існування Європейського Союзу і стали рушійною силою практично всього, що до сих пір робила нова Європейська комісія.

Циркулярність та відходи

11 березня 2020 року Європейська комісія опублікувала свій новий План дій щодо циркулярної економіки Circular Economy Action Plan, в якому представлений новий набір амбітних пропозицій щодо циклічності від дизайну продукту до сталого управління відходами.

Одним з найбільш своєчасних і важливих елементів цього нового повідомлення для сектора поводження з відходами в Європі є намір обмежити «експорт відходів, які мають шкідливий вплив на навколишнє середовище і здоров’я людей в третіх країнах». З 2018 року, коли Китай заборонив імпорт відходів з Європи (і інші азіатські країни брали з них приклад), стало ясно, що ЄС не може продовжувати вести справи як завжди, тобто удавати, що те, що збирається на переробку в Європі, фактично відправляється у країни третього миру.

Це і наростаючий тиск на навколишнє середовище і клімат просто підтверджують, що європейське суспільство має справу з відходами тут, в Європі, де вони виробляються.

Ринок вторинної сировини

Зелені державні закупівлі, які віддають пріоритет вторинній сировині, будуть стимулювати переробку і використання великої кількості відходів всередині країни, створюючи тим самим життєздатний європейський ринок для вторинної сировини. WtE вносить свій вклад у європейську ефективність використання ресурсів, надаючи метали і мінерали для переробки з донної золи, замінюючи тим самим первинну сировину і заощаджуючи значну кількість парникових газів.

Стратегія Комісії зі стійкого штучного середовища Strategy for a Sustainable Built Environment, що включає вимоги до переробленого матеріалу і екологічні державні закупівлі, є важливим кроком на шляху ринкам вторинної сировини, які добре функціонують. Це дозволить операторам WtE вносити ще більш важливий внесок в кругову циркуляцію, використовуючи зольну масу в будівельних цілях з урахуванням критеріїв безпеки і якості матеріалу.

Кількісні цілі

Кількісні цілі щодо скорочення залишкових відходів самі по собі не приведуть до чистої циркулярної економіки. Запобігання утворенню відходів є основною метою і вимагає точного і зваженого плану дій.

Європейська комісія оголосила про мету «вдвічі скоротити кількість залишкових (які не переробляються) муніципальних відходів до 2030 року». У той час як намір є благим, слід бути обережними. Існують серйозні причини для занепокоєння з приводу можливих побічних ефектів, таких як зростання несанкціонованих звалищ, незаконне скидання і відкрите спалювання відходів.

  1. Незаконне захоронення відбувається не тільки в третіх країнах. В Європі також є кілька примітних прикладів. Останнім часом в засобах масової інформації з’явилися повідомлення транскордонний оборот, який швидко хростаж, і скиданні відходів на півночі Франції, в той час як Польща боролася з незаконним зберіганням і спалюванням відходів протягом останніх кількох років.
  2. Відходи часто надходять з Великобританії та інших країн Західної Європи. Є ще повідомлення про незаконне транспортування відходів з Італії в Румунію. Тим часом, проблема збору сміття в Римі досить серйозна, щоб місцеві лікарі попереджали про санітарні правила. І це тільки верхівка айсберга. Немає переконливої причини вважати, що якщо будуть встановлені кількісні цільові показники щодо скорочення залишкових відходів, ці відходи не знайдуть більш «дешевий», але брудний спосіб. Відходи завжди будуть.

Мета скорочення залишкових відходів може поставити під загрозу чистоту потоків рециркуляції, і цього також слід уникати. У той час як в повідомленні Комісії говориться, що «високоякісна переробка залежить від ефективного роздільного збору відходів», поштовх до кількісного скорочення тільки залишкових відходів може мати протилежний ефект і призвести до значного забруднення потоків рециркуляції. Це, своєю чергою, може сильно перешкодити досягненню мети мінімізації «присутності речовин, що викликають стурбованість, в перероблених матеріалах» і створення «добре функціонуючого внутрішнього ринку вторинної сировини».

Щоб реально зменшити кількість залишкових відходів, нам потрібні добре підготовлені і продумані заходи екодизайну і ефективного поділу джерел вторсировини. До того, як продукти будуть розроблені і вироблені для забезпечення циркуляції, треба буде пройти довгий шлях. Як підкреслюється в недавній Дорожній карті: New Circular Economy Action Plan, European Commission, 23 December 2019 stresses, в цей час «перероблені матеріали задовольняють лише 12% потреби ЄС в матеріалах». Якість переробки слід розглядати як ключ до збільшення цієї частки. Рециркуляція, яка виробляє нові матеріали екологічно, технічно і економічно обгрунтованим чином, щоб замінити використання первинних матеріалів, повинна отримати найсильнішу підтримку з боку політиків.

Захоронення відходів

У Комюніке міститься багато пропозицій, які допоможуть Європі стати чистішою, більш стійкою і кліматично нейтральною. Проте, наріжний камінь кругової економіки відсутній, тобто заходи, необхідні для запобігання витоку потоків відходів, які придатні для рециркуляції або відновлення на великих звалищах.

Викликає розчарування той факт, що в план дій не включені подальші зусилля щодо відведення відходів зі звалищ. Навіть з урахуванням недавнього прогресу в області переробки відходів, близько 175 мільйонів тонн відходів як і раніше захоронюються в Європі щорічно (і це не містить у собі величезну кількість мінеральних відходів, які також збираються на смітник). Це призводить до більш ніж 140 мільйонам тонн викидів CO2.

Цільові показники для захоронення побутових відходів були встановлені ще в 2018 році, але ми схильні забувати, що муніципальні відходи – це лише мала частина загального обсягу відходів. Аналогічним чином, витік інших потоків відходів (промислових і комерційних відходів) зі звалищ приносить не тільки численні екологічні вигоди, включаючи захист грунту та води, але також є чинником для зниження викидів парникових газів в секторі відходів. Встановлення належних цільових показників для комерційних і промислових відходів також створить рівні умови в державах-членах ЄС і стане більш ефективним інструментом, ніж просто покладатися на податки на звалища, які знаходяться в прерогативи різних держав-членів.

Викликає жаль той факт, що в повідомленні Комісії не проводиться розмежування між захороненням відходів і спалюванням (з рекуперацією енергії), коли воно заохочує застосування податків на звалище і спалювання відходів. Переміщення обох в один кошик означає, що ієрархія відходів не дотримується. Спалювання WtE не тільки підвищує ієрархію відходів, але також допомагає ЄС стати менш залежним від імпорту викопного палива в енергетичних цілях, в той самий час маючи справу з речовинами, що викликають заклопотаність, і іншими відходами, які не придатні для переробки, наприклад, з гігієнічних причин.

Гігієнічне завдання, яке WtE виконує для суспільства сьогодні, так само важливе, як і в минулому. Пам’ятайте, що в минулому відходи спалювалися як спосіб боротьби з інфекційними захворюваннями, наприклад, з холерою, і хоча ми пройшли довгий шлях, гігієна і здоров’я як і раніше тісно пов’язані між собою. Сьогодні нам нагадують про це, коли ми стикаємося з проблемою COVID-19 (коронавірус). Інфекційні маски та інші предмети гігієни не підлягають повторному використанню або переробці. Мікроби повинні бути знищені при високих температурах.

Енергетика і клімат

4 березня 2020 року Європейська комісія опублікувала свою пропозицію про перший Європейський закон про клімат European Climate Law (www.tinyurl.com/v3o8mcq). Пропоноване регулювання спрямоване на те, щоб на законодавчому рівні встановити мету ЄС по нейтральності клімату до 2050 року (чисті нульові викиди парникових газів).

По мірі того, як посилюється прагнення ЄС діяти як щодо клімату, так і щодо циркулярної економіки, вкрай важливо використовувати всі наявні в нашому розпорядженні засоби для досягнення цих цілей. WTE в цьому контексті є очевидною частиною рішення, так як воно відновлює енергію (електрика, тепло і пар) з залишкових (що не підлягають переробці) відходів і замінює викопне паливо.

У деяких міських районах з ефективним централізованим теплопостачанням енергія з відходів покриває більшу частину потреби населення в теплі – значний внесок в енергетичну безпеку і якість повітря, оскільки жителі уникають використання окремих котлів для опалення. За даними Програми Організації Об’єднаних Націй з навколишнього середовища, «сучасні районні енергетичні системи з’єднують поновлювані джерела енергії, відпрацьоване тепло, теплоакумулятори, електричні мережі, теплові мережі та теплові насоси – забезпечуючи до 50% менше споживання первинної енергії для опалення та охолодження».

Значні кліматичні переваги досягаються, коли установки WtE поставляють пар для використання сусідніми промисловими компаніями, які в свою чергу можуть вивести з експлуатації свої котли, що працюють на викопному паливі. Крім того, деякі європейські заводи WtE нещодавно почали успішно сприяти балансуванню енергомереж, зберігання енергії і зниженню викидів вуглецю від громадського транспорту за допомогою виробництва електронного водню, який згодом може бути використаний для міських автобусів і сміттєвозів.

Таким чином, заводи WtE забезпечують циркуляцію енергії за допомогою об’єднання секторів та інноваційних рішень, що допомагає обезуглероживающего два сектора, які зазвичай вважаються важкими для обезуглероживания – промисловість і транспорт. Саме так сектор WtE внесе свій вклад в майбутню Європейську стратегію по стійкою і інтелектуальної мобільності, оголошену в Повідомленні Комісії про новому Плані дій циркулярної економіки.

Половина енергії, одержуваної з відходів, є відновлюваною, оскільки вона надходить з відходів біологічного походження. У той же час, WtE також доповнює інші – що перемежовуються – поновлювані джерела енергії і забезпечує надійну енергію при базовому навантаженні. Частина, що залишилася (викопна) половина енергії з відходів регенерується як послуга з переробки відходів для суспільства. Що стосується пом’якшення наслідків зміни клімату, то сектор WTE вивчає можливості уловлювання та використання або зберігання CO2, де це доречно і стійко, за умови, що створені необхідні рамки для його реалізації.

Висновок

  1. Стале управління відходами сприяє зниженню викидів парникових газів. Скорочення відходів повинно здійснюватися за допомогою екодизайну і змін в поведінці суспільства, в той час як штучне скорочення кількості залишкових відходів або, що ще гірше, збір залишкових відходів, може привести до несприятливих впливів на навколишнє середовище і перешкоджати розвитку стійкої циркулярної економіки.
  2. Утилізація відходів зі звалищ має численні переваги, в тому числі зменшення викидів парникових газів, екологічні та медичні переваги, а також прискорення переробки та відновлення. Добре зарекомендувала себе інтегрована система управління відходами, невід’ємною частиною якої є WtE і в якій кожен потік відходів знаходить найкращий можливий варіант обробки, є єдиним стійким способом забезпечення циркулярної економіки.

Переклад CEWEP’s Dr Ella Stengler and Agné Razgaityté on the Implications of the Green Deal on WtE

ProМусор

ProМусор