Міжнародна конвенція для зупинення експорту багатшими країнами забрудненої сировини на переробку може призвести до чистішого океану через 5 років
Пише The Guardian
На думку керівника ООН з питань транскордонних відходів, нові правила боротьби з глобальною «дикою» торгівлею пластиком, через яку багаті нації скидають забруднені пластикові відходи на бідніші країни, допоможуть зробити океан чистішим за п’ять років.
Правила, які набирають чинності з 1 січня, спрямовані на те, щоб зробити торгівлю більш прозорою. Це дозволить країнам, що розвиваються, наприклад, В’єтнаму та Малайзії, відмовлятися від відходів низької якості, які важко переробляти, навіть ще до того, як вони будуть відвантажені.
«На мій оптимістичний погляд, через п’ять років ми побачимо результати, – сказав Рольф Пайєт, виконавчий директор Базельської, Роттердамської та Стокгольмської конвенцій. – Люди на передовій сповіщатимуть нас, чи зменшується кількість пластику в океані. Я вважаю, що це відбудеться не через два-три роки, а десь років через п’ять. Ця поправка – це лише початок».
На сьогоднішній день багато країн, що розвиваються, мають переробну промисловість, яка приймає поставки пластикових відходів з-за кордону, і ці країни не бачать до отримання вантажу пластику, чи він насправді придатний для переробки, чи надто забруднений для подальшого використання.
Відходи, які не підлягають переробці, зазвичай нелегально спалюють або скидають на звалища або у водойми.
Корпорації успішно продавали образ світлого майбутнього, де 100% пластикового сміття чудовим чином повертається в корисний оборот.
Корпорації успішно продавали образ світлого майбутнього, де 100% пластикового сміття чудовим чином повертається в корисний оборот.
NPR розкопали внутрішні документи, які свідчать: в індустрії з самого початку знали, що в переробка в таких масштабах – це утопія.
Однак цей трюк дозволив відбити «антипластикову» хвилю на початку 90-х і в подальшому працював як індульгенція для споживачів, сприяючи продажу.
Лише 9% всього пластику, що виробляється, було перероблено
Близько 12% пластику було спалено. Інші 79% накопичуються на звалищах, смітниках та у навколишньому середовищі, звідки пластик часто змивається в ріки стічними водами, дощами та повенями. Велика його частина зрештою опиняється в океані.
Нові правила, що погоджені більш ніж 180 країнами відповідно до поправки Базельської конвенції, запроваджують систему «попередньо інформованої згоди» для всього експорту забрудненого пластику або такого, який важно переробити.
Пайєт визнав, що жорсткіший контроль експорту може спочатку призвести до того, що великі країни, які експортують пластик, наприклад, Великобританія та Сполучені Штати Америки, позбуватимуться відходів на звалищах та сміттєспалювальних заводах.
«Так, у короткостроковій перспективі буде спалення та скидання пластикових відходів на звалища, – сказав він. – Але в довгостроковій перспективі, якщо державна політика буде правильною, це створить сприятливе середовище для підвищення рівня переробки та рециркуляції, якщо мова йде про пластик».
Згідно з даними за жовтень, Туреччина є найбільшим ринком для експорту пластикових відходів з Британії, а на другому місці – Малайзія
Агенція з питань навколишнього середовища розповіла газеті «The Guardian», що поки що цього року Британія отримала 22 заяви про репатріацію від семи країн з проханням забрати назад експортований пластик. Серед них є Малайзія, яка відправила назад 42 контейнери «нелегальних» відходів у січні, а також Індонезія, В’єтнам, Румунія, Хорватія, Польща та Бельгія.
За новими правилами, попередня згода була б потрібна для 20 з цих 22 заяв, що ймовірно призвело б до відмов. Базельська поправка була внесена до закону Великобританії, що дозволяє регулятивним органам Великобританії впроваджувати та застосовувати її.
Пайєт сказав, що заборона Китаю на імпорт пластикових відходів у 2018 році викликала обурення в розвинених країн, які залежали від Китаю, що приймав матеріали, які вони не могли переробляти самостійно.
«Заборона Китаю на імпорт сигналізувала світу, що щось не так і ми маємо виправити це».
Окрім пластикових відходів, розвинені країни також експортують приховані витрати на охорону здоров’я та навколишнього середовища через утилізацію відходів. Багатьом з країн, що імпортують проблемний або дуже забруднений пластик, не вистачає належних умов для його утилізації.
«Це був дикий захід для пластику, – сказав Пайєт. – Для всіх було простіше покласти все у контейнер та експортувати без запитання: «Чи має ця країна можливість та технологію для переробки та що ми можемо зробити з речами, які не здатні переробити?»
«Ця поправка – каталізатор змін, – додав він. – Тепер все залежить від того, як уряди будуть заохочувати сектор переробки та як галузь з низькою рентабельністю та інші фірми приватного сектора будуть впроваджувати нововведення».
«З боку галузі, споживачів та супермаркетів існує великий тиск, щоб бути інноваційним. Covid-19 вставив палки в колеса, але він також допоміг нам зрозуміти як ми можемо переупаковувати продукти більш екологічним способом».
Великобританія, яка на рівні зі Сполученими Штатами Америки є найбільшим виробником пластику, експортує дві третини своїх пластикових відходів. Загальний експорт пластикових відходів Британії до країн, що не входять до ЄС, у жовтні склав 22.9 млн кг, з яких 13.9 млн кг були відправлені до Туреччини.
Представник Міністерства навколишнього середовища, продовольства і сільського господарства сказав, що воно зобов’язалося заборонити експорт забруднюючих пластикових відходів до країн, що не входять до ОЕСР, і запровадити жорсткіший контроль за експортом відходів, хоча станом на жовтень Великобританія відправляла 7.1 млн кг до Малайзії, яка не входить до ОЕСР.
Саймон Еллін, член Асоціації з переробки у Великобританії, застеріг, що нові правила можуть призвести до того, що більша кількість пластику надходитиме до звалищ або спалюватиметься.
«У Великобританії ми експортуємо близько 70% зібраного пластику, тому що в нас немає належних переробних потужностей, щоб утилізувати його, – каже Еллін. – Набагато більше тепер буде спалено та відправлено до звалищ».
«Не дивлячись на цю «короткочасну заминку», – сказав юрист Агенції Екологічних Розслідувань Тім Гребіл, – нові правила матимуть позитивний вплив. Особисто я вважаю, що з етичної та екологічної точок зору, вони матимуть дуже позитивний ефект. Забруднений пластик був економічним тягарем для країн, що розвиваються. До них надходитиме менша кількість пластику, і це звільнить їхні потужності для переробки їх власних побутових відходів».
ProМусор
ProМусор